От 15 до 17 април 2026 г. се осъществи първа част от мобилността по НП „Иновации в действие“ на МОН. Екип учители от ПГ по транспорт, гр. Бургас, ръководени от директора на гимназията инж. Красимир Кънчев, гостува на ПГ по електротехника „А. С. Попов“ в гр. Девин. В срещите участваха и училищата партньори от гр. Пловдив – Професионална гимназия по транспорт и строителни технологии „Гоце Делчев“ и гр. Варна – Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дм. Ив. Менделеев".
Програмата бе открита от директора на ПГ по електротехника „А .С. Попов“, която запозна гостите с дейностите и най-новите инициативи в училището. Екип учители и ученици от гимназията проведоха открит урок по нов учебен предмет на тема „Зелена енергия“ с фокус върху вятърната енергия, чрез проектно-базирано обучение.
Учениците от XI клас практически демонстрираха изпълнени проекти за соларни системи и ветрогенератори, а от Х клас представиха видео урок и игрови тактики за усвояване на учебното съдържание по история и цивилизация.
В процеса на обмяната на добри иновативни практики, учениците и гостите се включиха активно в поредица от вдъхновяващи работилници:
-Възобновяеми енергийни източници;
-Роботика;
-3D моделиране и печат;
Лаборатория по молекулярна биология.
Програмата бе обогатена и с лекция от външен специалист - инж. Недко Пашамов - работодател в сферата на ВЕИ, член на BASEL и бивш възпитаник на професионалната гимназия, който представи новости в областта на хибридните инвертори.
В рамките на програмата имахме възможност да се докоснем до магията на региона чрез туристическа обиколка на местните забележителности - Широка лъка, Регионален историческия музей и Планетариума в Смолян.
В резултат на осъществените дейности успяхме да докажем, че иновациите правят учебния процес по-разбираем, интерактивен и привлекателен за младите хора.
Програмата приключи със споделяне на впечатления относно мобилността и добрите практики на училищата партньори. Създадохме не просто общи продукти, а истинска професионална общност, която ще продължи да обменя опит и в бъдеще.
